Mona Lisa Yeni Bir Yere Taşınıyor: Louvre Müzesi’nde Yeni Dönem Başlıyor

Müze Başkanı Laurence des Cars, France Inter radyosuna yaptığı açıklamada bu değişikliğin gerekçesinin müze ziyaretçilerine daha iyi koşullar sağlayabilmek olduğunu söyledi.

Des Cars, şu ifadelere yer verdi:
“Ziyaretçileri en iyi şekilde karşılayamamak her zaman sinir bozucu. Mona Lisa’da da en iyi deneyimi sunamıyoruz. Bugün, daha iyi bir çözüm gerekli gibi.”

ÖZEL BİR ODAYA ALINACAK

Louvre Müzesi Başkanı Des Cars, Mona Lisa’nın tabloya özel bir odaya alınacağını açıkladı. Bu odanın müzedeki hangi bölümde olacağına dair ise henüz net bir bilgi verilmedi.

Des Cars, Mona Lisa’nın yeni yerinin belirlenmesi için Fransa Kültür Bakanlığı’yla görüşmelerin devam ettiğini de söyledi.

HER YIL MİLYONLARCA KİŞİ ZİYARET EDİYOR

Louvre Müzesi’nin en popüler eserlerinden biri olan Mona Lisa, her yıl milyonlarca ziyaretçiyi kendine çekiyor. Des Cars, müzeye gelen ziyaretçilerin yüzde 80’inin Mona Lisa’yı görmek istediğini belirtti.

Mona Lisa’nın şu anda sergilendiği Salle des États isimli oda, Louvre Müzesi’nin en büyük odası olsa da, bu oda Mona Lisa’yı görmek isteyen ziyaretçi akınına yetişemiyor.

Yeni düzenlemenin, Mona Lisa’yı görmek isteyen ziyaretçilere daha konforlu ve keyifli bir deneyim sunması bekleniyor.

YENİ YERİNE NE ZAMAN TAŞINACAK?

Mona Lisa’nın yeni yerine ne zaman taşınacağıyla ilgili net bir bilgi paylaşılmadı. Yetkililer, bu konuda önümüzdeki aylarda daha detaylı bilgi vereceklerini açıkladı.

Ünlü ressam Leonardo Da Vinci’nin 1503-1507 yıllarında yaptığı ve Floransalı tüccar Francesco del Giocondo’nun eşi Lisa Gherardini’yi resmettiği belirtilen Rönesans dönemi ünlü eseri “Mona Lisa” tablosu, Louvre’nin en büyük odası olan Salle des États’ta sergileniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x