Domuzdan böbrek nakledilen ilk insan hayatını kaybetti

ABD’nin Massachusetts eyaletindeki Boston kentinde yer alan Massachusetts Hastanesi’nde geçtiğimiz mart ayında genetiği değiştirilmiş bir domuzdan böbrek nakli yapılan ilk insan olan Rick Slayman hayatını kaybetti. Massachusetts Hastanesi tarafından yapılan açıklamada, “Hastane nakil ekibi, Rick Slayman’ın ani ölümünden derin üzüntü duymaktadır. Ölümün yakın zamanda yapılan naklin bir sonucu olduğuna dair elimizde herhangi bir gösterge bulunmamaktadır” denildi.

Slayman’ın ailesi ise yaptığı açıklamada, “Ailemiz sevgili Rick’in ani vefatından derin üzüntü duymakla birlikte onun pek çok kişiye ilham verdiğini bilerek büyük teselli bulmaktadır” dedi.

Slayman’ın nakil ameliyatı dört saat sürmüş ve hastane bu operasyonu hastalara daha kolay ulaşılabilir organlar sağlama arayışında önemli bir kilometre taşı olarak nitelendirmişti. Slayman, 7 yıl diyalize girdikten sonra 2018 yılında aynı hastanede böbrek nakli olmuş, ancak nakledilen böbrek 5 yıl sonra iflas etmiş ve Slayman diyaliz tedavilerine yeniden başlamıştı.

Söz konusu böbrek, eGenesis adlı şirket tarafından insanlara zararlı genleri çıkarmak ve uyumluluğu artırmak için genetik olarak düzenlenmiş bir domuzdan sağlanmıştı. Şirket, ayrıca insanları enfekte etme potansiyeline sahip olan domuzlara özgü virüsleri de etkisiz hale getirmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x